Bine Ati Venit Logati-va!!!!
Bine Ati Venit Logati-va!!!!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Cum Fac Un Plugin

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
uSp
Admin
uSp


Mesaje : 124
Data de înscriere : 01/01/2010
Varsta : 30
Localizare : TG-MURES

Cum Fac Un Plugin Empty
MesajSubiect: Cum Fac Un Plugin   Cum Fac Un Plugin Icon_minitimeVin Ian 01, 2010 2:10 pm

Tutorial : Inceputul de baza in crearea unui plugin

In urmatorul tutorial iti voi explica cum sa faci un plugin, nu orice plugin ci inceputul de baza
Pluginul se construieste din publicuri in general si din stockuri, asta va voi invata ai tarziu.
Pentru inceput trebuie sa inregistrezi pluginul, sa-i pui un nume si sa-i dai o versiune . Ei bine poate te intrebi "Unde pun astea" ? mai inatai creezi un document nou in notepad/wordpad si apoi ii dai save as.. si ii pui formatul .sma
Sa zicem ca ai creat fisierul newplugin.sma

Ei bine mai departe deschizi acest fisier si :
Pentru inceput, pluginul are nevoie de niste functii pe care le citeste din niste fisiere .
Aceste fisiere se adauga printr-un #include
Cum acesta este un tutorial pentru amxmodx vei avea

Cod:
#include



Mai departe trebuie sa inregistram pluginul . Asta se face intr-un public care primeste numele de public plugin_init . Vine asa :

Cod:
public plugin_init()


Actiutiunea se trece intr-un public ; La inceputul publicului trebuie sa pui o { iar la sfarsitul acestuia } . O sa arate asa :

Cod:
public plugin_init()
{
}


Intre acolade vei pune actiunea :
Mai intai inregistrarea pluginului se face asa :

Cod:
register_plugin("Numele Pluginului","versiunea","autorul")


Poti pune asa :

Cod:
register_plugin("New Plugin","1.0","SAMURAI")


Pana acuma trebuie sa ai asa :

Cod:
public plugin_init()
{
register_plugin("New Plugin","1.0","SAMURAI")
}


Poate te intrebi ce sunt parantezele de dupa plugin_init ; Ei bine alea te ajuta pentru unele functii, dar aici nu ai nevoie
Dupa ce ai inregistrat pluginul trebuie sa inregistram o comanda de admin sau de jucator normal . Uite Cum
Tot la plugin_init, sa zicem ca punem o comanda pentru un admin : Ai asa:

Cod:
register_concmd("comanda","public",accesul de admin,"Mesaj care apare cand dai amx_help")


Poti pune asa:

Cod:
register_concmd("amx_ss","admin_ss",ADMIN_LEVEL_C,"Take a snapshot to selected player")


Ei bine eu am pus acolo un "admin_ss" ; Ala reprezinta urmatorul public care trebuie sa-l treci in plugin, unde declari actiunea
Vine cam asa :

Cod:
public admin_ss(id)


Acuma am pus in paranteza "id", id reprezinta indexu cui sa executi actiunea ; te va ajuta la urmatoarele functii care le adaugi
De asemenea trebuie la inceput { si la sfarsit }
De ex eu vreau ca in acest plugin sa i se fac un snapshot unui jucator .
Voi pune asa in public :

Cod:
client_cmd(id,"snapshot")


client_cmd reprezinta functia pentru executare a unei comenzi asupra nui client .
id reprezinta cui sa executi si apoi in ghilimele ce sa executi . La noi am pus snapshot
Pana acuma ai asa :


Cod:
#include

public plugin_init()
{
register_plugin("New Plugin","1.0","SAMURAI")
register_concmd("amx_ss","admin_ss",ADMIN_LEVEL_C,"Take a snapshot to selected player")

}

public admin_ss(id)
{
client_cmd(id,"snapshot")
}


Ei bine cred ca ajunge cam cat am pus in acest plugin . Mai departe salvezi fisierul, intri pe www.amxmodx.org/webcompiler.cgi si dai upload la acest fisier care tocmai l-ai creat . Vei obtine unul .amxx pe care il vei activa la server
Sus In jos
https://csgodlike.forumgratuit.ro
nabuL

nabuL


Mesaje : 4
Data de înscriere : 01/01/2010

Cum Fac Un Plugin Empty
MesajSubiect: Re: Cum Fac Un Plugin   Cum Fac Un Plugin Icon_minitimeVin Ian 01, 2010 10:37 pm

Felicitari ! Este bun .. ajuta la crearea pluginurilor ..


gJ
Sus In jos
^[B]u[G]h[Y] ;{x}




Mesaje : 2
Data de înscriere : 01/01/2010
Varsta : 28
Localizare : sighet

Cum Fac Un Plugin Empty
MesajSubiect: Cum Fac Un Plugin   Cum Fac Un Plugin Icon_minitimeSam Ian 02, 2010 12:00 pm

gg
Sus In jos
sPL^




Mesaje : 20
Data de înscriere : 02/01/2010

Cum Fac Un Plugin Empty
MesajSubiect: Re: Cum Fac Un Plugin   Cum Fac Un Plugin Icon_minitimeSam Ian 02, 2010 12:02 pm

R3 stiam si eu
Sus In jos
SoLoz0rN
Vizitator




Cum Fac Un Plugin Empty
MesajSubiect: Re: Cum Fac Un Plugin   Cum Fac Un Plugin Icon_minitimeLun Apr 25, 2011 9:21 pm

este copiat de aici
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cum Fac Un Plugin Empty
MesajSubiect: Re: Cum Fac Un Plugin   Cum Fac Un Plugin Icon_minitime

Sus In jos
 
Cum Fac Un Plugin
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Plugin Pentru Codati

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Godlike Zone :: Plugin-uri-
Mergi direct la: